PELĒJUMI BARĪBĀ

Pelējumi, bieži kopā ar baktērijām un to veidotiem produktiem, cilvēkam un dzīvniekiem nāk līdzi no pasaules radīšanas. Ar barību, ieelpoto gaisu, retāk caur ādu un gļotādām tie iekļūst organismā. Par laimi, tikai daļa no tiem ir ļoti kaitīgi. Organisma bioloģiskie aizsardzības mehānismi kaitīgos toksīnus deaktivizē un izvada, kā arī novērš toksīnu un baktēriju izraisītos audu un orgānu bojājumus. Diemžēl pagājušajā sezonā lietavās un plūdos barība tika mitrināta un pelējumu attīstībai bija ļoti piemēroti apstākļi, tādēļ pastāv risks, ka organisma bioloģiskā aizsardzība tiks nopietni pārbaudīta un pārvarēta. Produktīvām govīm, aitām un arī zirgiem saslimšanu ar pelējuma izraisītām toksikozēm jeb mikotoksikozēm var izraisīt bojāta rupjā barība, skābbarība, salmi un graudi.

Saslimšanas risku palielina šādi faktori:

  • ir daudz baktēriju un pelējuma sēņu dzimtu un sugu, kas bojā sienu, salmus, skābbarību, graudus un citu lopbarību. To veidotie toksiskie produkti ķīmiski un pēc kaitīgās darbības ir ļoti dažādi, liela daļa toksīnu ķīmiski un fiziski ir ļoti izturīgi;
  • organismam spēja toksīnus inaktivēt un izvadīt ir ierobežotas. Arī nelieli, it kā nekaitīgi toksīnu daudzumi organismā var uzkrāties (kumulēties) un izraisīt saslimšanu;
  • palielinātas fizioloģiskas slodzes gadījumos organisma pretošanās spēja toksīniem strauji samazinās. Augsts saslimšanas risks ir augošiem un grūsniem dzīvniekiem, aitām – jēru mātēm un slaucamām govīm, sevišķi laktācijas sākumā. Pat nedaudz iepelējusi, bet pēc analīžu datiem nekaitīga rupjā barība šiem dzīvniekiem var būt kaitīga. Pieredze liecina, ka, piemēram, govīm ziemošanas laikā mikotoksīni veicina dažas bieži sastopamas slimības vai ir to tiešie cēloņi.

Produktīvām govīm grūsnības beigu periodā strauji aktivizējas vielmaiņa, kas kulmināciju sasniedz pirmajās nedēļās pēc dzemdībām. Tad visām organisma sistēmām ir maksimāla slodze. Strauji augošo enerģijas patēriņu un piena sekrēciju jānodrošina ar intensīvu vielmaiņu, jāpārveido lieli barības daudzumi. Veidojas daudz vielmaiņas starpproduktu, bioloģiski atkritumi, starp tiem arī organismam kaitīgas vielas. Šajā fizioloģiskajā procesā centrs ir aknas, organisma lielākais parenhimatozais orgāns. Viss, kas gremošanas sistēmā ir nonācis asinīs, tiek aknu šūnās (hepatocītos) pārstrādāts un tiek veidotas organisma uzturēšanai un produkcijai vajadzīgas vielas, vienlaicīgi nodrošinot atkritumu izvadīšanu. Šī vielmaiņas etapa traucējumi un pārslodze ir daudzu slimību pamatā.

Ja barība strauji augošam patēriņam nenodrošina nepieciešamo enerģiju, tā nav sabalansēta, trūkst ogļhidrātu, vitamīnu un minerālvielu, tad attīstās ar vielmaiņu saistīta metabolā ketoze. To veicina pelējuma sēnīšu un baktēriju toksīni un bojātās barības sabrukšanas produkti, kas aknām rada papildus slodzi un pakāpeniski tās bojā. Tāpēc fizioloģiski paaugstināta riska periodos ketozes profilaksei jāvelta pastiprināta uzmanība, sevišķi ja izbarotās rupjās barības kvalitāte ir zemāka.

SIA Fitosan šim nolūkam piedāvā praksē pārbaudītus līdzekļus. Tāds ir KETOROLS DPBpulverveida papildbarība, kuras sastāvā esošais kalcija propionāts kā glikoplastiska substance uzlabo spurekļa darbību un normalizē glikozes saturu asinīs. Papildbarībā esošie mikroelementi un vitamīni stabilizē fermentu sistēmas, kas regulē ogļhidrātu un tauku vielmaiņu; papildbarība uzlabo mikrofloras darbību, veicina ēstgribu un gremošanu. Augstproduktīvām govīm risks saslimt ar ketozi ir jebkurā laktācijas, pat grūsnības periodā, un KETOROLS DPB riska situācijās kalpo profilaksei un kopā ar zāļu un citiem līdzekļiem nodrošina efektīgu ārstēšanu.

Lietošanā ērtāks un efektīgs ir KETOROLS V –papildbarība šķidrā formā. To var ievadīt mutē ar pudeli arī tad, kad govs (arī aita) atsakās no barības. Tā darbība ir kompleksa. 1,2-propilēnglikols priekškuņģos viegli uzsūcas un kā glikoplastiska substance aknās piedalās enerģijas maiņā, veicinot tauku vielmaiņā nenooksidēto starpproduktu – acetetiķskābes, beta hidroksisviestskābes un viņu dekarboksilācijas produktu – acetona un izopropanola noārdīšanu. Papildbarības drogu izvilkums no apiņu rogām, asinszāles un vērmeles lakstiem un kliņģerītes ziediem veicina gremošanas sulu, sevišķi siekalu un žults, sekrēciju, stimulē spurekļa un visa gremošanas trakta motoriku, žults vados un zarnu traktā darbojas dziedinoši, spazmolītiski, mazina iekaisumu, stiprina spurekļa gļotādu, kavējot nekrotiski-strutojošu iekaisuma perēkļu veidošanos un toksīnu iekļuvi aknās.

Gremošanas trakta gļotāda kaitīgajām vielām ir spēcīga barjera, bet pelējuma sēnēm, baktērijām un to veidotiem toksiskiem produktiem ir dažādas spējas šo barjeru bojāt, izraisīt šūnu bojājumus gļotādās, sevišķi ja pazeminās organisma imunoloģiskā aizsardzība. Līdz ar to nedaudz bojāts siens un skābbarība produktīvai govij var izraisīt smagas aknu kaites, jo toksīnu kaitīgā darbība var uzkrāties. Govīm hepatozes gadījumos var samazināt kopējo metabolo spriegumu, risinot olbaltumvielu sintēzes, glikolītiskās, antitoksiskās un žults veidošanas problēmas. Tomēr tikai ar to slimības progresu apturēt ir grūti, ja nesamazina toksīnu, baktēriju un citu kaitīgu vielu pieplūdi no gremošanas trakta. Tāpēc jāstiprina spurekļa sieniņu un pārējā gremošanas trakta gļotādu barjeras funkcijas, jāmazina audu bojājumi un iekaisumi. Papildbarības HEPAPURS tannīni darbojas savelkoši, mazina iekaisumu un stiprina gremošanas trakta, sevišķi spurekļa, epitēliju. HEPAPURS palīdz arī aknām. Tā sastāvā esošais kalcija propionāts kopā ar niacīnu, C vitamīnu, mangānu un kobaltu mazina akūtu enerģijas deficītu, kas govīm pēcatnešanās periodā var aknās īsā laikā sagraut vielmaiņas procesus. Holīns kopā ar antioksidantiem E vitamīnu un selēnu aizsargā aknu šūnas.

Pelējuma un baktēriju toksīni pasliktina organisma enerģijas bilanci, samazina vielmaiņas atkritumu un iekļuvušo toksīnu pārstrādi un izvadīšanu. Situācija raksturīga produktīvām govīm periodā pēc atnešanās. Pati atnešanās saistīta ar stresu, fizioloģisko procesu pārslodzi, ierobežotu barības uzņemšanu. Pastiprināti tiek izmantotas rezerves, sevišķi no “tauku depo”, bet pietrūkst enzīmu, kas nodrošina lipolīzi un enerģijas iegūšanu. Pirmās atkal cieš aknas. Papildbarība BIOKURS mazina enerģijas deficīta risku un veicina vielmaiņā nepieciešamo enzīmu sintēzi. Drogu – vērmeles un ehinācejas lakstu un kliņģerīšu ziedu ekstrakts stimulē ēstgribu, gremošanu, veicina aknu darbību, mazina gludās muskulatūras spazmas, darbojas dziedinoši un imūnmodulējoši.

Govīm pēcdzemdību periodā papildbarības PURITILS fitokomplekss – liepas mizas pulveris, skuju pasta un paegļa ogas – paaugstina dzemdes tonusu, veicina attīrīšanos, vairošanās orgānu involūciju un sagatavošanu jaunam reprodukcijas ciklam. Papildbarība uzlabo arī gremošanu, stiprina spurekļa epitēliju, mazinot tā iekaisuma risku, aktivizē vielmaiņu.

Pelējuma un baktēriju bojātu rupjo barību govs normālos apstākļos neēdīs. Arī mazāk bojāta, praktiski netoksiska un izēdināšanai atļauta vai ar mikotoksīnu absorbentiem un atindētājiem apstrādāta barība ir negaršīga. Tādu dzīvnieki apēdīs mazāk un saruks izslaukums. Barības apēdamība samazinās arī tādēļ, ka bojātas barības toksīni, kaut arī nelielā daudzumā, izraisa dažādus slimīgus procesus gremošanas traktā, aknās, samazina žults sekrēciju, kas viss kopumā klīniski izpaužas kā pazemināta apetīte vai tās trūkums. Govīm un aitām šāda apetītes pazemināšanās parasti saistīta ar slimīgām izmaiņām priekškuņģos – disbakteriozi, spurekļa atoniju, tā sieniņu hiperkeratozi, iekaisuma un nekrozes perēkļiem, recidivējošu uzpūšanos, kā arī hronisku enterītu (pašķidri, smirdīgi izkārnījumi mainās ar aizcietējumiem).

Problēmu gadījumos ar barību, pirmkārt, ir jānodrošina normāla gremošana, jācenšas nepieļaut priekškuņģu darbības traucējumus, sevišķi spurekļa disbakteriozi. Priekškuņģu darbību, gremošanu un līdz ar to apetīti uzlabo RŪGTVIELU TINKTŪRA “FITOSAN”. Atgremotājiem dzīvniekiem efektīgs ir RUMENOTONIKS, kas stimulē siekalu un citu gremošanas sulu sekrēciju, normalizē spurekļa vides skābumu un veicina priekškuņģu un zarnu motoriku. Papildbarība DIAQUERCUS enterīta gadījumos darbojas savelkoši un antiseptiski, mazina iekaisumu, kavē spureklī pūšanas mikrobu attīstību. Pret caureju līdzīgi darbojas drogu izvilkums DIASTOP.

Ļoti pārdomāti jārisina minerālvielu un vitamīnu nodrošinājums. Daži mikotoksīni, piemēram, aflatoksīns (to producē pelējumi no Aspergillus ģints) kavē lipīdu resorbciju, rezultātā aknām pieaug slodze, jo palielinās triglicerīdu sintēze. Samazinās arī taukos šķīstošo vitamīnu izmantošana un ilgtermiņā var attīstīties A, D, E un K vitamīnu nepietiekamība. Rezultātā dominēs šo vitamīnu trūkuma izraisīto patoloģiju klīniskie simptomi. Kā piemēru minēšu E vitamīnu. Tā trūkums kopā ar K vitamīna deficītu izraisa asins mikrocirkulācijas traucējumus iekšējos orgānos, kapilāru trauslumu un sīkus asinsizplūdumus uz serozām plēvēm un nierēs. Kopā ar A vitamīna nepietiekamību bieži attīstās vairošanās traucējumi, organisma imūnsistēmas nomākums, paaugstināta uzņēmība pret infekcijām. Grūsniem dzīvniekiem mazuļi dzimst ar pazeminātām dzīvotspējām. Tādēļ problēmu gadījumos, ja izšķiras izmantot minerālu un vitamīnu papildbarību KALCIVITS, tad vēlams lietot maksimālo devu vai pat to palielināt par 10%.

Mikotoksikozes skartos ganāmpulkos palīdzību un konkrētu padomu sniegs speciālisti. Tomēr galvenais profilaktiskais darbs ir pašu dzīvnieku kopēju rokās. Papildbarības neaizstās kvalitatīvu barību. Bet līdz jaunai zālei tās var palīdzēt. SIA FITOSAN vienmēr ir gatava palīdzēt!

2018.gada janvāris.

Dr.hab.vet.med. J.Vētra