PAPILDBARĪBA PURITILS

Sekmīgas dzemdības ir svarīgs, bet tikai viens no normālas reprodukcijas posmiem, jo seko pārkārtošanās jaunam auglības ciklam un jaundzimušo nodrošināšanai (piena sekrēcija). Būtībā turpinās palielināta slodze neiro-endokrīnai regulācijai un visai vielmaiņai. Slaucamām govīm šis laiks ilgst līdz 3 nedēļām un ir pārslodzes, stresa un pazeminātas rezistences pilns. Īsā laikā jānotiek dzemdes involūcijai – tās apmēru samazināšanai līdz normai un attīrīšanai no lohijām (augļa segu paliekām, gļotām, asinsrecekļiem u.c.). Ja tā kavējas, dzemdes tonuss paliek pazemināts, uzkrājas saturs, kas kolonizējas ar baktērijām. Tomēr arī šādos gadījumos attīrīšanās turpinās un govs reprodukcijas spējas parasti atjaunojas. Bet ne vienmēr. Ja izveidojas dzemdes iekaisums, tiek mazinātas tās barjeras spējas un lokāls iekaisums draud pāriet toksēmijā un infekcijā, tad rodas tieši draudi dzemdētājas dzīvībai. Izšķiroša nozīme ir dzīvnieka rezistencei, jo pēcdzemdību periodā mīkstajos dzemdību ceļos ir dažādi audu nobrāzumi, plīsumi un dziļāki mehāniski bojājumi.

Pēcdzemdību periodā dzemdes involūcija, tās attīrīšanās dzemdētājai it kā paliek otrā vietā. Jāražo piens. Veterinārai medicīnai ir efektīgas zāles, lai vajadzības gadījumos dzemdību un pēcdzemdību procesu vadītu. Bet tas nav ne vienkārši, ne lēti un attiecībā uz auglību ne vienmēr dod vēlamos rezultātus. Un kā likums – produktīvām govīm dzemdes attīrīšanas aizkavēšana saistīta arī ar izslaukuma samazināšanos sekojošajā laktācijā. Tādēļ nemazinās lopkopju interese par dabas līdzekļiem, kas pēc dzemdībām veicina dzemdes attīrīšanos un nodrošina normālu pēcdzemdību periodu.

Kopš seniem laikiem pazīstama ir Kaukāza kadiķa (Juniperus Sabina L.) dzemdes kontrakciju stimulējošā darbība. Sevišķi populārs tas bija Šveicē un tās kaimiņvalstīs, kur auga brīvā dabā Alpu kalnu dienvidu nogāzēs. Zariņus ar jaunām skujām (Summitates juniperi) veterinārie ārsti un it sevišķi fermeri izmantoja kā vienkārši pagatavojamu un lētu „dziru” govīm, retāk ķēvēm, aitām, kazām un sivēnmātēm pie MMA (mastīts, metrīts, agalaktija) nolūkā veicināt dzemdes „attīrīšanos” un involūciju. Diemžēl Kaukāza kadiķa ēteriskās eļļas sastāvā esošajam sabinolam ir izteikta abortu provocējoša darbība, pie tam efektīvā abortīvā deva ir jau ļoti tuva letāli toksiskai un kadiķa izmantošana krimināla aborta nolūkos nereti beidzās ar nāvi. Tādēļ Kaukāza kadiķi izņēma no visām farmakopejām un no medicīnas un veterinārmedicīnas aprites.

Tomēr Šveices fermeri no Juniperus Sabina neatteicās. Viņi palika pie ieskata, ka, iekšķīgi lietots, tas veicina dzemdes attīrīšanos, saīsina pēcdzemdību periodu, novērš ginekoloģiskas komplikācijas un veicina laktācijas kāpumu. Arī zinātnieki pierādīja, ka Summites sabinae stimulē pelvis orgānus, darbojas tonizējoši. Rezultātā jau 20. gadsimta vidū tika piedāvāts veterinārais zāļu līdzeklis „Utrorale” ar kazaku kadiķa eļļu (oleum Sabinae). Pētījumi liecināja, ka J. sabina ēteriskai eļļai nav izteikts specifisks iedarbības mehānisms ne uz dzemdi, ne olnīcām. Līdzīgi uz iegurņa orgāniem darbojas arī terpentīns, sveķi, copaiva balzāms, citas ēteriskās eļļas no parastā kadiķa, drogas-žults dzinējas un caurejas līdzekļi (alveja, rīcineļļa u.c.). Ievadīti perorāli, sevišķi dažādās kombinācijās, tie pēcdzemdību periodā palielina iegurņa orgānu apasiņošanu, attīrīšanos no satura un paaugstina dzemdes tonusu.

SIA Fitosan papildbarībā „Puritils” dzemdes involūciju stimulējošo un attīrošo darbību nodrošina bioloģiski aktīvu vielu komplekss. To veido paegļa čiekurogu (Pseudofructus Juniperi communis), liepas mizas pulveris un egles/priedes skuju biezais ekstrakts. Darbību nodrošina ogļūdeņražu grupas ēteriskās eļļas kopā ar citām bioloģiski aktīvām dabas vielām no aldehīdu, sterīnu, ēsteru, spirtu, hlorofila atvasinājumu, brīvo taukskābju un citām grupām. Uzņemtas iekšķīgi, tās gremošanas traktā lokāli kairina gļotādas, kas izraisa asiņu pieplūdumu, uzlabo audos asiņu un limfas mikrocirkulāciju, veicina apetīti un siekalu dziedzeru sekrēciju. Rezultātā govīm normalizējas spurekļa pH, tā mikrofloras darbība un barības izmantošana. Puritils uzlabo gremošanu arī citiem dzīvniekiem, jo tiek stimulēta gremošanas dziedzeru darbība. Sevišķi pastiprinās žults sekrēcija un izvadīšana, nieru funkcijas un resno zarnu kontrakcijas. Papildbarības Puritils drogu resorbtīvai darbībai ir izteikts pretiekaisuma, organismu stimulējošs un rezistenci palielinošs efekts.

Informācija par drogām.
Paegļa ogas (Pseudofructus Juniperi communis) satur ēterisko eļļu 0,2 līdz pat 3,4%. Minēts šāds eļļas sastāvs: alfa pinēns 18 – 58%; mircēns 7 – 23%, kadinēns 5 – 15%; sabinēns > 1%, kariofilēns, ?-elemēns un terpinēn-4-ols kopā 3%.

Kadiķa ogu eļļā sabinēns ir pat līdz 28%, bet tajā nav atrasts sabinilacetāts, ko uzskata par abortīvu substanci un kas ir kazaku kadiķa eļļas sastāvā.

Kadiķa ogu farmakoloģiskā darbība ir antiseptiska, apetīti rosinoša, žults dzinēja, diurētiska. Terpinēn-4-ols palielina nierēs glomerulu filtrāciju. Hronisku endometrītu gadījumos un meklēšanās ierosināšanai ieteikts augu pulveris ar 10% paegļa ogām govīm un zirgiem per os pa 50 g 2 reizes dienā, cūkām, aitām, kazām pa 10-20 g 2 reizes dienā 3-4 dienas.

Skuju biezais ekstrakts. Produkta sastāvā ir nepolāros šķīdinātājos šķīstošas egļu/priežu skuju ekstraktvielas – ogļūdeņraži 0,94%, tai skaitā mono-, di-, tri- un seskvi-terpēni, sveķskābes un to ēsteri, terpēnspirti un citas bioloģiski aktīvas vielas. Skuju biezais ekstrakts Latvijā plaši pētīts kopš 1980-90-iem gadiem pirmsklīnikas un klīnikas pētījumos medicīnā (gastroenteroloģijā) un lopkopībā – Sigfarm. SIA Fitosan papildbarībā „Kalcivits” ekstrakts tika izmantots kā barības piedeva. Pētījumi un praktiskā pieredze liecināja, ka ekstrakta akūtā un hroniskā toksicitāte ir zema, tā kairinošā darbība uz gļotādām nerada slimīgas izmaiņas un alerģiskas reakcijas. Tai pašā laikā tas darbojas baktericīdi, virucīdi, tam ir izteiktas antioksidanta un reģenerāciju stimulējošas īpašības.

Liepas miza (Cortex Tiliae). Izmanto pulverizētu mizu (drogā mizas mīkstā daļa bez virsējās kārtas). Satur triterpēna savienojumu tiliadīnu, ap 8% eļļas, rūgtvielas, miecvielas (tanīnus), gļotas, kumarīnu. Lieto kā žults veidošanās un izdalīšanās stimulatoru, zarnu sekrēcijas un peristaltikas veicinātāju aizcietējumu likvidācijai, pie meteorisma un žultsakmeņu slimībām. Mizai ir izteiktas pretiekaisuma īpašības, tās gļotas labi pārklāj iekaisuma virsmu, veicina dzīšanu. Tādēļ lieto arī pie reimatisma, podagras, oftalmoloģijā, apdegumu ārstēšanā. Endokrinoloģijā ir pētījumi, ka liepas miza labi attīra organismu, jo palīdz pie vairogdziedzera hipofunkcijas.

Šveicē un arī Vācijā liepas mizas pulveri izmanto „dabīga attīrīšanās dzēriena” pagatavošanai govīm. Tas ir populārs līdzeklis jau vairāk kā 70 gadus. Lieto govīm arī nesekmīgas apsēklošanas gadījumos.

Biopiedevas veicina drogu aktīvo vielu darbību.

E vitamīns ir spēcīgs antioksidants, kas aizsargā audus no oksidācijas dažādos vielmaiņas procesos, piemēram, nepiesātināto taukskābju noārdīšanās gadījumā. Tas ir ļoti svarīgi pēcdzemdību periodā, kad dzemdību stress un fizioloģisko procesu pārslodze samazinājusi organismam iespēju pilnvērtīgi izmantot uzkrātās taukskābju rezerves. Parasti pietrūkst glikozes un fermentu, kas nodrošina lipolīzi un ogļhidrātu konversiju enerģijā. E vitamīns arī uzlabo skābekļa izlietojumu, pastiprina celulāro imūno atbildi.

Mikroelementi. Ar mikroelementiem cieši saistīta fermentu darbība, kas nodrošina audu metabolismu. Cinks ir komponents fermentiem un nukleoproteīniem (karboanhidrāze, dehidrogenāze, fosfatāze, proteināzes, peptidāzes u.c.), kas saistīti ar gāzu apmaiņu, gremošanu, kuņģa sālsskābes veidošanu, ar olbaltumu, ogļhidrātu vielmaiņu, hemopoēzi, audu reģenerāciju, dzīšanu. Cinks ir arī nukleīnmaiņas fermentu RNS- un DNS- polimerāžu sastāvā, veicina gamma-interferona sintēzi un imunitāti. Augsts cinka saturs dzimumdziedzeros un to produktos ir raksturīgs visiem dzīvniekiem. Tas vien liecina par cinka lielo nozīmi vairošanās procesos, jo stimulē ar auglību saistītu gonadotropo hormonu sintēzi, uzlabo folikulu nobriešanu, ovulāciju un apaugļotās olšūnas implantāciju. Cinks samazina dzeltenuma ķermeņu un olnīcu cistu veidošanos. Ar cinka nepietiekamību govīm saistītas tādas slimības kā spurekļa parakeratoze, nagu nepareiza augšana un klibums, traucēti keratinizācijas procesi, samazināta celulārā imunitāte.

Mangāns. Līdzīgi cinkam arī mangāns ir hormonu un enzīmu sastāvā, kas nepieciešami vielmaiņai, normālai auglībai un attīstībai. Kopumā ginekoloģijā mangāna nepietiekamība, līdzīgi cinkam, klīniski raksturojas ar placentas aizturi un dzemdes iekaisumiem, ar olnīcu cistām, persistējošiem dzeltenuma ķermeņiem, embrionālo mirstību, “klusu” meklēšanos un sliktiem apsēklošanas rezultātiem.

Atgremotājiem dzīvniekiem mērķtiecīgi ir izmantot šo mikroelementu sulfātu sāļus, kas labi šķīst spurekļa saturā. Spurekļa mikroflora sulfātu sēru izmanto sēru saturošu aminoskābju – metionīna un cisteīna sintēzē, kurām ir specifiska loma aknu darbībā.

Jods stimulē dzemdes un olnīcu neirohumorālo regulāciju, veicina tās pārkārtošanos un involūciju. Joda nozīme vielmaiņā ir plašāka, tas ietilpst vairogdziedzera hormonos tetrajodtironīnā (T4) un trijodtironīnā (T3), kas stimulē oksidēšanās procesus un vielu noārdīšanos.

Propilēnglikols. Pēcdzemdību periodā govij enerģijas bilance ir negatīva, jo strauji sākas piena sekrēcija. Propilēnglikols dod papildus enerģiju, jo spurekļa mikroflora to daļēji pārvērš propionātā, atlikums adsorbējas un tiek izmantots kā glikozes prekursors, pie tam jau spurekļa sienās.

Secinājums. Dabas vielu komplekss – skuju pasta, paegļa ogas un liepas miza kopā ar E vitamīnu un mikroelementiem cinku, mangānu un jodu pēcatnešanās periodā paaugstina dzīvniekiem dzemdes tonusu, veicina tās attīrīšanos, vairošanās orgānu involūciju un sagatavošanos jaunam reprodukcijas ciklam.

2014.g.decembris.
Dr.hab.vet.med. J.Vētra

arrow_back_text

arrow-up