Ārējās auss kanāla iekaisums – otitis externa – ir izplatīta suņu un kaķu slimība. Suņiem tā sastopama biežāk 10-20%, kaķiem 2-10%. Iekaisuma ārstēšana sākas ar auss kanāla rūpīgu tīrīšanu un iekaisuma cēloņa noskaidrošanu. Nereti pēc tādas tīrīšanas speciāla tālāka ārstēšana vispār nav vajadzīga, sevišķi ja tīrīšanai izmantoti farmakoloģiski plašākas darbības līdzekļi, kas ne tikai irdina auss vaska, atmirušo šūnu, netīrumu, parazītu, mikrobu un to toksīnu veidoto kanāla piesērējumu, bet arī darbojas biocīdi (baktericīdi, insekticīdi u.c.), mazina niezi un sāpes un dziedina. Tādi ir, piemēram, Jodosan otic ausu tīrīšanas šķidrums, OticSan sol. ausu tīrīšanas šķidrums vai kāds cits no plašā piedāvājuma. Tam ir liela nozīme, jo tīrīšanu, konsultējoties klīnikā, parasti var veikt suņa vai kaķa īpašnieks mājas apstākļos. Katrā ziņā izvēlētie tīrīšanas un ārstēšanas līdzekļi nedrīkst kavēt ārējās auss pašattīrīšanās mehānismu darbību, bet gan tieši otrādi – tie jāveicina.
Ārstēšanai svarīgi ir konstatēt slimības cēloņus, kas var būt primāri un sekundāri.
Primāri cēloņi. Parazīti – auss ērce (Otodectes cynotis). Kaķiem pie otitis externa tos izdala 50% gadījumos, suņiem retāk (5-10%). Ar to biežāk saslimst mazuļi, sevišķi kaķēni. Daži dzīvnieki pret auss ērcēm ir īpaši jutīgi, tiem iekaisums parasti komplicējas ar strutu infekciju. Retāk novēro demodekozi, ko izraisa mikroskopiskas ērcītes Demodex. Kašķi savukārt izraisa kašķa smidži – ērces, kas veido sīkas ejas arī auss ādā un zem ādas.
Parazitārā auss iekaisuma ārstēšanā lieto gan lokālas, gan vispārējas iedarbības līdzekļus. Lokālas darbības līdzekļus pēc auss iztīrīšanas iepilina auss kanālā. Tīrot auss kanālu, nedrīkst aizmirst notīrīt arī ārējo ausi un dzīvnieka kaklu. Tomēr vēlams lietot vispārējas darbības līdzekļus, kas iedarbojas arī uz citiem parazītiem (blusām u.c.). To piedāvājums ir visai plašs, piemēram, Frontline Spray, kas satur fenilpirazola grupas insekticīdu (inhibē fermentu kompleksu GABA un pārtrauc impulsu pārvadi nervu sinapsēs), preparāti ar foksīmu (Sebacil), kas bloķē fermentu acetilholīnesterāzi u. c. Ērču iznīcināšana labāku rezultātu dod kaķiem. Suņiem ērces biežāk ir kopā ar baktērijām un pat sēnēm, kurām minētie insekticīdi nekaitē.
Baktērijas un rauga sēnītes. Veselās ausīs ir normāla un nosacīti patogēna mikroflora. Tikai organisma aizsargsistēmas neļauj mikrobiem savairoties un radīt iekaisumu. Alerģijas, pārmērīga mitruma vai kāda cita iepriekšminētā iemesla dēļ, arī izmainoties videi, baktērijas savairojas un rada iekaisumu. Auss ejas iekaisuma gadījumos biežāk izdala stafilokokus. Tad izdalījumi no auss ir mitri, gaiši brūni. Hroniska iekaisuma gadījumā bieži izdalās baktērijas no Proteus vai Pseudomonas grupām. Izdalījumi parasti ir dzelteni vai iezaļgani. Rauga sēnītes Malassezia pachydermatis, kuras attīstību veicina mitra un silta vide ar palielinātu pH, izraisa iekaisumu ar brūni ķēpīgiem izdalījumiem un nepatīkamu, specifisku salkanu smaku.
Svešķermeņi. Augu daļiņas (akoti), netīrumi, kukaiņi, matu kamoliņi kopā ar auss sēru. Lielāku diskomfortu dzīvniekiem sagādā svešķermeņi, kas iekļuvuši pat līdz bungādiņai. Svešķermeņi iekaisumu parasti izraisa vienā ausī.
Sekundāri cēloņi. Auss kanāla epitēlija segums ir ādas veidojums, tādēļ dermatoloģiska rakstura problēmas, kas parasti saistītas ar visu dzīvnieka veselību, skar arī ausis. Tad iekaisums parasti ir abās ausīs, piemēram, pie atopiska dermatīta, kas komplicējas ar infekciju un strutainu iekaisumu. Suņiem otitis externa bieži ir saistīts ar barības, blusu, pat dažu medikamentu izraisītu alerģiju. Saslimst arī suņi, kas slimo ar seboreju. Mikozs iekaisums ausīs var attīstīties kā komplikācija dzīvnieka ārstēšanai ar antibiotikām.
Ārstēšana sākas ar auss kanāla tīrīšanu un sausināšanu. Eļļaini auss pilieni, šķīdumi vai aerosoli parasti satur arī baktericīdus vai viegli dezinficējošus līdzekļus (aktīvo jodu, hlorheksidīnu u. c.). Tie ir ar plašu antimikrobās darbības spektru, baktēriju rezistence pret tiem neveidojas, un klīniskais efekts parasti ir labs.
Ja bakteriālā infekcija jau skārusi dziļākos ārējās auss kanāla audus, veidojas strutains iekaisums, augoņi un pastāv reāli vidus auss iekaisuma draudi, tad nepieciešami pretmikrobu līdzekļi ar spēcīgāku darbību, arī antibiotikas. Tos aplicē lokāli, iekšķīgi vai injekciju veidā. To izšķir veterinārārsts, jo jānoskaidro slimības izraisītāja veids un tā jutība pret medikamentiem. Tikai zinot mūsdienu mikrobu rezistences attīstības tendences un pretmikrobu līdzekļu farmakoloģiju, var izdarīt pareizo izvēli un lietošanas taktiku. Kā alternatīvu precīzai pretmikrobu terapijai praksē izmanto arī kombinēta sastāva preparātus. Tāds ir arī Tilosanum. Tā sastāvā ir medicīnā maz lietotais tilozīna tartrāts, kas ir aktīvs pret grampozitīviem mikrobiem, mikoplazmām un dažām patogēnām gramnegatīvām baktērijām (hlamīdijām, koli grupas baktērijām). Antimikrobās darbības spektru paplašina gentamicīns – aktīvs kā pret stafilokokiem, streptokokiem, tā pret pseudomonām, E. coli, salmonellām, proteus grupas baktērijām u. c. Antimikrobo darbību stiprina un rezistences veidošanos kavē dimetilsulfoksīds un līdz ar prednizolonu mazina tūsku, iekaisumu, sāpes un niezi. Deva ausī 3 – 10 pilieni 2 reizes dienā.
Vispirms ausi samitrina ar auss kanāla skalošanas šķidrumu, tad auss pamatni nedaudz pamasē, lai netīrumi un auss sērs izšķīstu, tad ar tamponu ausi iztīra. Tīrot ar vates kociņiem, svarīgi tos nebāzt pārāk dziļi auss kanālā, jo tādējādi netīrumus var tikai sastumt dziļāk. Ausu slimību gadījumos veterinārārsti parasti iesaka pirms zāļu lietošanas iztīrīt ausis ar speciālo tīrīšanas līdzekli. Dažkārt iekaisušas ausis ir sāpīgas un suns negrib ļaut tās tīrīt, tāpēc ir svarīgi pieradināt dzīvnieku pie ikdienas tīrīšanas, jo ierastu procedūru, lai arī sāpīgāku, dzīvnieki pacieš vieglāk.
Neveiksmes cēlonis otitis externa ārstēšanā bieži nav meklējams tikai suņa vai kaķa ausīs. Iekaisums auss ārējā kanālā var liecināt, ka ir problēmas ar visa organisma veselību. Jau minēju sekundāros otitis externa cēloņus.
Biežāk tomēr ādas veselībai kaitē vielmaiņas patoloģija, dažu taukskābju, mikroelementu un vitamīnu nesabalansētība vai nepietiekamība. SIA Fitosan ir uzkrāta pieredze, kas liecina, ka ādas veselības uzlabošanai labs līdzeklis ir papildbarība Stimulaks, kas veidots uz bišu ziedputekšņu pamata, kā arī citas papildbarības, kas satur ziedputekšņus (Hepapurs suņiem, kaķiem pulverī un kapsulās). Ziedputekšņi ir unikāli pēc sava bagātā bioloģiski aktīvo vielu satura un daudzpusīgās pozitīvās darbības uz veselību. Lietoti savlaicīgi pavasarī pirms augu putekšņu un blusu sezonas, preparāti mazina alerģiskās izpausmes ādā un gļotādās.
Ausu slimību profilakse. Vissvarīgākais, lai nodrošinātu ausu veselību, ir turēt tās tīras. Veselu dzīvnieku ausīs veidojas neliels daudzums auss sēra, tāpēc 1-2 reizes nedēļā jātīra arī veselu dzīvnieku ausis. Obligāti ausu tīrīšana jāveic pēc peldēšanās vai mazgāšanas, īpaši suņiem ar nokarenām ausīm, jo mitrums veicina iekaisumu rašanos. Ja dzīvnieks paliek nemierīgs, neļauj pieskarties ausīm, tās smako, nekavējoties jādodas pie veterinārārsta. Jo tikai veterinārārsts var konstatēt, vai bungādiņa ir vesela; nereti ausu iekaisuma gadījumā tā ir bojāta.
Dr.hab.vet.med. J.Vētra