ĶEPAS SUŅIEM JĀKOPJ UN JĀAIZSARGĀ

Daļa suņu ir kļuvuši par „istabas” dzīvniekiem. Ziemā, aukstā laikā tie tomēr jāved ārā, pastaigās. Dzīvojot apkurinātās telpās, tiem apspalvojumā neveidojas pavilna, un, ja saimniece sunīti „uzpucē” apcērpot, tad saaukstēšanās risks ir liels. Šiem suņiem arī ķepiņas ir jutīgākas, tām sniegs, ledus un sals var nopietnāk kaitēt. Rīgā un arī citās pilsētās ir vēl viena bēda – joprojām ziemā ielas kaisa ar sāli. Sniega-sāls maisījums ir ar pazeminātu temperatūru, arī mitrs un mežonīgi saldē, plus vēl ceļinieku sālim piemaisītā ķīmija. Starp pirkstiņiem veidojas sniega kunkuļi, rodas ķepu spilventiņu un starppirkstu ādas ievainojumi un plaisas. Apsaldēšanas, asinscirkulācijas traucējumu un ķīmiska kairinājuma dēļ var veidoties iekaisums un grūti dzīstošas brūces. Smalkiem sunīšiem ķepas var aizsargāt ar zābaciņiem. Arī pārējiem ciešanas var mazināt, pirms pastaigas ķepiņas apstrādājot ar aizsargājošu ziedi, bet pēc pastaigas apkopjot un, vajadzības gadījumos, sausām uzklājot dziedinošu krēmu, ziedi, dažreiz pat der pūderis. Problēmas ar ķepiņām suņiem gadās arī citos gadalaikos, pat vasarā. Betons vai slikts asfalts pārklāts ar zvirgzdiem un rupju granti darbojas kā smilšpapīrs, ātri „noēd” maigo ādiņu uz ķepu spilventiņiem, veido nobrāzumus un erozijas, kurām labi pielīp vides netīrumi. Rezultātā attīstās sāpīgi iekaisumi. Ķepu spilventiņu apdegumus var izraisīt pat karsts asfalts un smiltis.

SIA Fitosan piedāvā ķepu aizsargājošu ziedi „Ķepu fito vasks”. Tā veidota hidrofoba, ar labām adhezīvām īpašībām, viegli uzsmērējama un pasargā ķepiņu spilventiņus un pirkstu starpas no mehāniskiem un termiskiem bojājumiem. Ziedes sastāvā ir bišu vasks. Vasks nešķīst ūdenī, tādējādi pasargā suņa ķepas no ilgstoša mitruma kaitīgās ietekmes. Bez tam vaska sastāvā ir bioloģiski aktīvi produkti ar baktericīdām īpašībām (propoliss u.c.), A vitamīns un tā provitamīni, kam ir svarīga loma ādas barošanā un audu atjaunošanā. Vasks viegli iekļūst ādas virsējos slāņos, pasargājot tos no izžūšanas un apkārtējās vides kaitīgo faktoru iedarbības. Kliņģerītes izvilkumā esošās vielas veicina dzīšanu, mazina iekaisumu.

Pirms pastaigas ķepas viegli ieziež un pēc pastaigas ķepas nomazgā, nosusina. Tai jākļūst par ikdienišķu procedūru. Ķepas mazgā ar siltu ūdeni, rūpīgi izskalojot pirkstu starpas. Ja sunim pēc skriešanas pa āru ķepiņās konstatē nobrāzumus, ievainojumus vai brūces, tad ķepas kārtīgi noskalo ar tīru ūdeni, nosusina un brūces apstrādā ar Jodosept šķīdumu vai ziedi. Ķepu aizsardzībai un kopšanai var izmantot arī Evo-Fitosan ziedi vai Fitosano gelu, kas nostiprina ķepu spilventiņu un pirkstu starpu ādu, padara to elastīgāku un grūtāk savainojamu.

Dr.hab.vet.med. J.Vētra

arrow_back_text

arrow-up