GOVIS. ATNEŠANĀS V (AUGĻA SEGU ATDALĪŠANA)

Pēc normālām dzemdībām atdalās augļa segas un pēc tam atlikušie augļa ūdeņi, gļotas un asiņu recekļi. Apmēram nedēļas laikā gļotaini-caurspīdīgie izdalījumi pakāpeniski samazinās un izslaukums palielinās. Bet tā nenotiek vienmēr. Problēmas var sākties ar augļa segām – tās neizdalās (skatīt rakstu „Augļa segu aizture”).

Kādreiz prof. I. Afanasjevs mācīja, ka 24 stundas pēc dzemdībām neatdalīta sega būs „aizkavēta”. Laikos, kad ar labu barību govīm bija trūcīgi, neveiksmēs ar izslaukumu un auglību bija jāmeklē vainīgais. Tad profesora teikto drusku pamainīja ar „atdalīšana nokavēta”, un vainīgais bija atrasts. Tādēļ bieži veterinārie darbinieki centās segas ar roku noņemt pēc 12 stundām. Nereti trūka medikamentu epidurālai anestēzijai, nebija sterilas gļotas, kālija permanganāta šķīdums ātri oksidējās. Rezultātā sausie dzemdību ceļi tika traumēti un audos un dzemdē papildus ievadīta infekcija. Pēc šādas palīdzības nekāda normāla pēcdzemdību gaita nesanāca, jo tālākā notīrīšanās pārāk bieži bija saistīta ar vairāk vai mazāk smagu endometrītu un tā ārstēšanu. Ja augļa segas noņem pēc 24 stundām, kad horiona bārkstis dzemdes karunkulu kriptās kļuvušas vaļējākas un bieži daļa segu jau ir atdalījušās dabīgi (kolagenāzes ietekmē), tad noņemšanu var veikt ātrāk, mazāk ievadot infekciju. Tomēr arī pēc tam notīrīšanās ne vienmēr beidzas bez dzemdes gļotādas iekaisuma.

Konservatīva metode segu aiztures ārstēšanai bija pazīstama arī agrāk. Tad segas nenoņem (vai to cenšas darīt pēc trešās dienas), bet govis ārstē ar organismu spēcinošiem, dzemdes tonusu un tās kontrakcijas spēju stimulējošiem medikamentiem, sirds un antibakteriāliem līdzekļiem. Veiksmes gadījumā rezultāti katrā ziņā arī agrāk nebija sliktāki kā segas atdalot ar roku. Tomēr laikā, kad trūka spēcīgu antimikrobu līdzekļu, prostaglandīnu un citu modernu preparātu, tas bija saistīts ar lielāku risku. Infekcijas un septicēmijas dēļ varēja pazaudēt govi. Mūsdienās minētie zāļu līdzekļi ir pieejami, un ārsti bieži dod priekšroku konservatīvai metodei.

Neatkarīgi no metodes un pat no tā, ka segas atdalījušās dabīgi, tas ir tikai notīrīšanās procesa sākums. Dzemdības ir paņēmušas daudz fiziska spēka, enerģijas. Tādēļ gotiņu padzirdina un piedāvā labu sienu. Un viss, lai gotiņa paguļ.

Manās 4 vasaru gana gaitās (1938-41gadi) govis pēc dzemdībām padzirdināja ar „dziru”, ko gatavoja siltā ūdenī izšķīdinot sauju sāls vai glaubersāli, iekūla rupjus miltus un pielēja „zālīšu” novārījumu. Gandrīz droši varu teikt, ka novārījumā bija kaltētas krūkļa mizas, kuras es gatavoju pavasarī un rudens pusē raktās strutenes sakne (par to saņēmu ganam tik vajadzīgo nazīti, kas bieži pazuda). Arī uzmanīja, lai govij pēc dzemdībām neveidojas vēdera aizcietējums. Ejot pie dzemdētājas, saimniecei priekšauta kabatā vienmēr bija prāva maizes rika.

Arī mūsu autoritātes (prof. I. Afanasjevs u.c.) enerģijas ātrākai atjaunošanai ieteica dzērienam pievienot cukuru. Tikai ne vairāk kā 300- 500 grami, jo lielāks daudzums var spureklī stimulēt pienskābo rūgšanu, samazināt pH (acidozes risks). No šī viedokļa labāki ir glikozes prekursori (Na un Ca propionāti, propilēnglikols, glicerīns u.c.), kas absorbējas jau spureklī un tiek izmantoti enerģijas vajadzībām. Tos satur arī SIA Fitosan papildbarība Biokurs, to govij var dot tieši pēc dzemdībām.

Atpūšanās, glikogena rezervju atjaunošana ir vajadzīga arī dzemdes muskulatūrai, tādēļ pirmajās 12 stundās pēc dzemdībām nelieto līdzekļus, kas stimulē dzemdes muskulatūras kontrakcijas. Varbūt oksitocīnu, kas ir fizioloģisks dzemdes stimulētājs. Uzmanīgi seko govs veselībai! Tātad “notīrīšanās sākas ar attieksmi pret dzemdētāju”.

2014.g. decembris.
Dr.hab.vet.med. J.Vētra

arrow_back_text

arrow-up