GOVIS. ATNEŠANĀS II (SAGATAVOŠANA DZEMDĪBĀM UN JAUNAM REPRODUKCIJAS CIKLAM)

Slaucamo govju piena produkcija ir sasniegusi augstu līmeni. Lai to nodrošinātu, dzīvnieka organismam jādarbojas ārkārtīgi intensīvi, jāuzņem un jāizmanto lieli barības daudzumi. Grūsnības noslēguma periodā lielus enerģijas un barības vielu resursus patērē arī strauji augošais auglis. Tādēļ tik svarīgi ir ievērot ieteikumus par savlaicīgu govju „cietlaišanu” un ēdināšanu šai laikā, ko pamatoti sauc par „palielināta riska periodu”. Tā kulminācija ir dzemdības un 5–7 dienas pēc tām. Tas raksturojas, pirmkārt, ar enerģijas deficīta risku. Rezultātā var ļoti strauji izmainīties vielmaiņa, uzkrāties bīstami vielmaiņas starpprodukti (ketonvielas u.c.), rasties novirze visa organisma, sevišķi asins, homeostāzē (veselības stabilitātē), kas jau apdraud dzīvību.

Otrkārt, samazinās dažu minerālu, piemēram, kalcija, magnija uzņemšana ar barību un arī organisma kaulaudos esošo rezervju izmantošanas spēja.

Treškārt, daudzu dzīvībai nepieciešamu bioloģisku vielu (vitamīnu, mikroelementu mangāna, cinka, vara, selēna u.c.) vieglāk pieejamās rezerves organismā ir par mazu, lai nodrošinātu straujo patēriņa palielināšanos sakarā ar neirohumorālās sistēmas pārkārtošanos no grūtniecības uz dzemdībām, tālāk uz piena sekrēciju un jaunu reproduktīvo ciklu. Bieži barība nenodrošina vajadzību pēc šīm vielām, un tās jāuzņem papildus. Arī tādēļ, ka katra govs tomēr ir individuāla būtne ar savu veselības vēsturi, dzīves gaitā radītām novirzēm veselībā, adaptācijas spējām u.c. Veselībai kritiskā brīdī to reakcija var būt dažāda. Tādēļ slaucamo govju ganāmpulkos pat ar labturības prasībām atbilstošu modernu turēšanas un ēdināšanas sistēmu papildbarības var mazināt atsevišķu dzīvnieku saslimšanas risku. Biežāk šāda vajadzība rodas govīm 2-3 nedēļas pirms dzemdībām.

SIA Fitosan papildbarības Biokurs darbība ir kompleksa, jo veicina vielmaiņas adaptāciju intensīvai slodzei dzemdībās un strauji augošai piena sekrēcijai. Tā stabilizē neirohumorālās sistēmas darbību pārmaiņu periodā un veicina reproduktīvo orgānu sagatavošanu jaunam darbības ciklam. Praksē produktīvām govīm saslimšanas riska mazināšanai pirms dzemdībām izmanto papildbarības, kas satur glikogenēzi stimulējošus līdzekļus, vitamīnus (E vitamīnu u.c.) un mikroelementus (selēns, cinks, varš u.c.), kā arī dabas vielas, kas rosina apetīti un stabilizē gremošanas un citu sistēmu darbību.

2014.g. decembris.
Dr.hab.vet.med. J.Vētra

arrow_back_text

arrow-up