FITOMASTO gela raksturojums

Fitomasto gels – līdzeklis ādas kopšanai ar antimikrobu un dziedinošu darbību. Piemērots tesmeņa un pupu kopšanai slaucamām govīm.

Produkta raksturojums.
Satur: kumelīšu ziedu un lakstu izvilkumu ūdenī-propilēnglikolā, kliņģerītes ziedu izvilkumu eļļā, asinszāles ekstraktu, ozola mizas novārījumu, eikalipta un rozmarīna ēteriskās eļļas, kā arī mentola, kampara un timola sintētiskos analogus un metīlsalicilātu.

Produkta pamatu veido PEG 400, karboksivinil polimēra – ūdens gels, konservēts ar benzoiskābes ēsteriem. Produkts ir viskoza, transparenta, nepiloša masa, kas pēc uznešanas uz ādu veido hidrofīlu pārklājošu, ātri iežūstošu slānīti. Produkts veicina ādas tīrības saglabāšanu.

Darbība.
Fitomasto gels mīkstina ādu, pasargā to no iežūšanas un plaisāšanas, palīdz tai saglabāt elastīgu konsistenci un mehānisku izturību. Gela aktīvi darbīgās vielas labi uzsūcas ādā un zemādas audos, mēreni kairina nervu receptorus, mazina sāpīgumu un niezi. Tas ir sevišķi svarīgi gadījumos, ja ādā ir sāpīgi iekaisuma perēkļi, plīsumi un nobrāzumi, kas var radīt problēmas govs slaukšanas laikā. Dziļākos audos gels paplašina kapilārus un limfvadus, uzlabo mikrocirkulāciju, veicina audos vielmaiņu un paātrina kaitīgo metabolītu un iekaisumu veidoto toksisko produktu izvadīšanu. Rezultātā samazinās audu tūska, sabiezinājumu veidošanās pupu galos un pēc slaukšanas iespējamā pupu slēdzēja muskuļa parēze.

Drogu kumelītes, kliņģerītes un asinszāles izvilkumu un ekstraktu antimikrobā darbība pierādīta daudzos pētījumos. Laikā no 2004. līdz 2005. g. to pētījām kopā ar Latvijas Lauksaimniecības universitātes Zinātnes centru „Sigra” (Projekts TPP-03-36, Augu valsts zāļu līdzekļu izstrāde govju tesmeņa slimību ārstēšanai un profilaksei organiskās lauksaimniecības ietvaros). Minēto drogu izvilkumi rapša eļļas ziedē darbojās sevišķi efektīvi pret Staph. aureus. Pēc to 14 dienu ilgas lietošanas Staph. aureus noskalojumos no pupiem un tesmeņa vairs netika konstatēts. Kopējo mikrobu skaitu asinszāles izvilkums jau otrajā aplikācijas dienā samazināja par 25,0 līdz 50,4 reizēm. Somatisko šūnu skaitu pienā kumelītes pēc 14 dienām samazināja 1,6 reizes, asinszāle – 1,3 reizes. Tas liecina par spēcīgu antimikrobu darbību un arī par to, ka pārbaudīto drogu izvilkumi neizraisa tesmeņa parenhīmā patoloģiskas reakcijas. Ozola mizas novārījums satur polifenolu grupas vielas –tanīnus, kas darbojas spēcīgi antiseptiski, stiprina epidermu. Drogu antimikrobo darbību stiprina dabisko terpēnu sintētiskie analogi kampars, mentola un timols.

Augu cietes tipa polisaharīdi veido hidrofīlu koloidālu šķīdumu, kas kopā ar miecvielām karboksivinila polimēra gelā uz pupu ādas ātri iežūst un veido aizsargājošu plēvīti. Visām Fitomasto gelā izmantotajām drogām ir izteikta pretiekaisuma un dziedinoša, bojāto audu dzīšanu veicinoša darbība. Tā kā gelu aplicē tikai pēc slaukšanas, tas samazina pupu slēdzēju muskuļa iespējamo parēzi, veicina pupa atveres noslēgšanos un stiprina ādu.

Gels piemērots ne tikai tesmeņa, bet arī citu ķermeņa daļu aizsardzībai un kopšanai nelabvēlīgos vides apstākļos – aukstā lietū un vējā, dubļos, knišļu uzbrukuma un saules apdegums gadījumos u. c.

2011-10-04.
Dr.hab.vet.med. J.Vētra

arrow_back_text

arrow-up